Sanat ve Tiyatro

The following two tabs change content below.
Ali KUTAY

>>>Ali KUTAY (Tüm Yazılarını Gör)

Sanata ve Tiyatroya yeteneği olan insanları bulmak için yapmamız gereken çalışmalar olmalıdır. Bu yapılan çalışmaları yaparken ilk olarak kar amacı gütmeden işe başlamak gerek. Bu şekilde işe başlayıp Sinema ve Tiyatroya istekli olan ve yeteneklerini gösterenlerle başlamalıyız. Bunun içinde ilk birkaç ay içinde öncelikle yaptığımız etkinliklerin bir broşürünü tasarlamak, hazırlamak ve sunmak olmalı. Bu broşürleri belirli yerlere sadece sunmamak lazım. Bunun yanında gerekirse kapı kapı dolaşıp yeteneklerini keşfedip ailelerin de destekleri ile işe başlanmalı. Bu tanıtımlar sadece Sanat ve Tiyatro alanları ile olmalı… Sanattan kasıt ( Tiyatro, Sinema, Resim, Dans, müzik vb. )

Gerekli tanıtımlar yapıldıktan sonra işi bilen kişilerle işe başlamalıyız ve bu eğitim birkaç aylık eğitimle olmamalı… En az bir ( 1 ) yıllık eğitimden sonra yavaş yavaş işe koyulmalıyız. Tabi bu geçen zamanlarda kar amacımız yok olmamalı… Ailelerin destekleri var ise onların katılımları ile de devam edilmeli. Lakin katılım yoksa bütün masrafları göz önüne alarak çalışmalara devam etmeliyiz. Bu çalışmalar için ortalama masrafımız ortalama yıllık 30-40 bin TL. arası olacaktır. Bu harcamaların 15.000 TL. si barınma, 8.000 TL. si mutfak giderleri, 5.000 TL. si ise normal giderler ve geri kalanlar ise hazırlık çalışmaları ve sunumlar için olacak.

Eğitimin bitiminden sonra yetenekliler belirlenerek en iyiler seçilecektir. Tabi bu seçimler arsında geriye kalanlar eğitimine kaldığı yerden edecekler. Amacımız sadece kazancımız maddi olarak yapmak değil, manevi olarak da devam etmektir. Bu aşamadan sonra artık gerekli hazırlıklar yapılmalı, dergiler, el broşürleri, afişler hazırlanmalı… Çalışmalar, hazırlıklar tamamlandıktan sonra ilk gösteriler için yer ve zaman ayarlanmalı. Yapılan çalışmalarda elde edilen gelir tekrar kasaya konularak gerekli masraflar için düşünülmeli. Gerekli masrafları en aza indirmek ve/ya daha kazançlı olabilmek için yer ayarlanmalı ve bu yerden kasıt ( karavana) … İlk yıl turneler, sokak dansları, sergiler, stendap ve Tiyatro üzerine olmalı. Bu yapılan çalışmaların olumlu ilerlemesi neticesinde gerekli barınma, yerleri ayarlanacak, karavanalar ayarlanarak vb. İlk yıl zararla başlayacağız belki ama olsun. Gelen kazançlar ile harcamalarımızı, borçlarımızı en ekonomik düzeye indirerek hedefimize ulaşmaya çalışmalıyız.

BENZER YAZI  Gidenlerin Ardından

Sonuçta bizimde bir yere kadar maddi destek verip manevi kazançlar yanında maddi kazanç da sağlamamız lazım. Hedefimizi ilk yıl için 10.000 TL. olarak düşünüyoruz. Her yıl içinde kazancımızı  %20-%50 arası olarak hedefimize ulaşmayı düşünüyoruz. Gelen kazanç ile farklı illerde, ülkelerde sunumlar için harcamalar yapılacak.

Böylelikle hedefe ulaşmamamız için neden yoktur. Yaptığımız çalışmalarla ilk 5 sene için olumlu sonuçlar alınırsa; her 5 yıl için farklı çalışmalar ve sunumlar hazırlayıp belirli kitlelere ulaştırma çabasında olacağız. ‘’Bilim ve Sanat bir kuşun iki kanadı gibidir.’’ Sözünden de anlaşıldığı gibi yapılan çalışmalar bilimsel ve sanatsal olmadığı sürece bir yere varılamaz. Kuşun bir kanadı olmadığını düşünelim. Tek kanat ile nereye kadar uçar. Oysa iki kanat ile çok şey yapılabilir. Tavuk önüne atıldığı bir avuç yem ile beslenirken arkasından çıkardığı yumurtaları kimin aldığını bile fark etmez. İşte farklı iki örnekle bakış açıları değiştirmek ve belirlenen hedef için gerekli çalışmaları yapmak gerek…

Uzun lafın kısası yapılan yıllık çalışmalarda bizim için önemli olan gerekli sunumlar yapabilmek için istenilen malzemelerin elimizde olmasını sağlamak. Amaç sadece tek bir ile veya ülkeye hitap edilmemeli, amaç farklı ülkeler olmalı… Elimizde olan imkânları en iyi şekilde değerlendirirsek. Hem zamandan hem de farklı kitlelere ulaşım bakımından olumlu sonuçlar elde ederiz.

Özet olarak düşüncemiz bu şekilde başlamak ve olumlu ilerlemeler ile sanatımızı devam ettirmeyi düşünmek. O zaman Sanat ve Bilim için el ele kampanyamıza sizleri de bekliyoruz.

 

Saygılar…

 

Ali KUTAY

The following two tabs change content below.
Ali KUTAY

>>>Ali KUTAY (Tüm Yazılarını Gör)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.