Özgür Haber-Özel

Süleyman AYDIN- ÖZEL RÖPORTAJ

DİYARBAKIR – Özgür Haber’in Pazartesi Sohbetlerinin bu haftaki konuğu eğitimci, şair ve yazar Ali Kutay oldu. Şiir hayatına ilk adım attığı günlerden söz eden Kutay, şairin hobilerinin; “Sevmek, istemek, yaşamak, düşlemek, hissetmek, özgüven” olması gerektiğini aktardı. Bunun yanı sıra özel bir rehabilitasyon merkezinde öğretmenlik yapan Kutay rehabilitasyon merkezinde yaşanan aksaklıklar ve bunlara dair çözüm önerilerini aktardı.  Özel gereksinime ihtiyaç duyulan çocuklar üzerinden ticari amaçlı gelir elde etme amaçlı hareketlerin önüne geçilmesini istediğini dile getiren Kutay; “Bunun yanında çalışanların aileler ile sürekli iletişim halinde olmaları gerekiyor. Önemli olan basamağın sonuna gelmeden basamaklar arasında iş birliklerini sağlamak” dedi.

Özgür Haber: Bize kendinizi tanıtır mısınız?

Ali KUTAY: Ben Ali KUTAY, eğitimci-Şair-Yazar ve üç erkek çocuk babasıyım. Aslen Diyarbakırlıyım. Kendimi bildim bileli çalışıyorum.  Kısaca kalemi seven, insanları seven kendi halinde biri demek yerinde sanırım.

İLK ŞİİR SERÜVENİ

Özgür Haber: İlk şiir yazma serüveninizi hatırlıyor musunuz, nasıl oldu, eseriniz var mıdır?      

Ali Kutay: İlk şiir yazma üniversite yıllarımda oldu. Kendimce karaladım fakat arkadaşlarca iyi olduğu söylendi ve bu söylemler nezdinde arkadaşlar illa bize bir şiir yazar mısın dediler. Bende akrostiş şiirleri kendimce yazmaya çalışıyordum.  Eserim 2012 yılında arkadaşların destekleri ile çıraklık eseri olarak tabir ettiğim kitabım “Sorgusuz Sualsiz Şiirler” adı altında mevcuttur. İlki Ankara’da gerçekleştirilen ‘’Ankara Tanıtım Günleri’nde olmak üzere, birçok söyleşi ve programlarda bulundum.

“PROFESYONELCE VE YAZMANIN HAZZINI ALINCA
 YAZMAK TA BU GÜNE DEĞİN SÜREGELDİ”

Özgür Haber: Genellikle gençler lise çağlarında bir heves olarak şiir yazarlar ve sonra bırakırlar. Az önce üniversite yıllarında yazmaya başladığınızı söylediniz. Lise çağlarında şiir yazma temelini atmak da olsa hiç yazdınız mı?

Ali Kutay: Aslında o çağlarda yazdım mı tam aklıma gelmiyor. Yazmadım diye biliyorum. Sonrasında üniversite yıllarımda ağırlıklı olarak karalamalar yaptım demek daha doğru olur. Yazmaya gelince liseli gençler gibi, yapmamaya çalıştım. Yazmaya devam ettim. Ve yazarken öz eleştiri yaparak yazmayı kendimce daha doğru buldum. Sonuçları da pozitif olarak geri gelince aslında profesyonelce ve yazmanın hazzını alma durumu ortaya çıkınca yazmak ta bu güne değin süregeldi. 

“DİYARBAKIR SÜREKLİ KALEME ALINMIŞTIR”

Özgür Haber: Şair ve yazarların yoğun olduğu bir kent olan Diyarbakır ile düşünceleriniz nelerdir?       

Ali KUTAY: Diyarbakır Şair ve Yazarlar olarak ayrıcalıklı bir önem arz etmektedir ve etmelidir de. Neden derseniz? Diyarbakır gerek tarihi özellikleri bakımından, gerek yaşantıları ve gerekse yaşadıkları ile kaleme sürekli alınmıştır. Alınmaya da devam etmektedir.  Kanımca Diyarbakır’a boşuna Mezopotamya dememişler. Ve ‘Doğu’nun Parisi’ olarak nitelendirilen ve hemen hemen her siyasetçinin dilinde pelesenk olmuş yaklaşımdan da anlayacağımız üzere, kentimiz her anlamda revaçtadır. Ama bizi cezbeden yazın özelliği tabii ki, bizi daha çok mutlu etmektedir.

Özgür Haber: Şiir ve yazmak dışında neler yapıyorsunuz? 

Ali Kutay: Şiir ve yazmak dışında öncesinde de belirtmiştim. Eğitimciyim özel çocuklara özel eğitimler vermeye çalışıyorum. Kısaca Rehabilitasyon öğretmeni olarak özel çocuklara vermiş olduğumuz sevgi, şefkat ve özgüven duygularımızı paylaşarak yaptığımız çalışmalar var diyelim.     

Özgür Haber: Bir şairin hobileri nelerdir diye sorsam?..             

Ali Kutay: Şairin hobileri aslında sevmek, istemek , yaşamak, düşlemek, hissetmek, özgüven  vb duygular olmalı.

Özgür Haber: Ailenizde yazın dünyası ile hemhal başka kimse var mı?      

Ali Kutay: Ailemizde şuan itibari ile ben varım. Lakin zaman zaman kaleme alınan tek tük dizeler var diyebilirim. Bunların içinde en basitinden büyük oğlum zaman zaman kendince karalamalar yapar durur.

 Özgür Haber: Harika. Desenize şair adayları ile karşı karşıyayız. Peki babaları şair olan çocuklarınızın duygularını sordunuz mu hiç?     

Ali Kutay: Sormaktan ziyade, günlük muhabbetler arasında illa ki , sormak isteyip sormadığım soruya cevap bulmak mümkündür. Aldığımız cevaplar bile şiir niteliği taşıdı desem yeridir.

“KEŞKE DEVLETİMİZ BİZE VE ÇOCUKLARIMIZA

OKUL ÇATISI ALTINDA YER TAHSİS ETSE”

Özgür Haber: Durumunuzda atanması gelmeyen veya gerçekleşmeyen arkadaşlarınız var.  Acaba Milli Eğitim Bakanlığının ihtiyacı mı yok, yada sizleri gözden mi çıkarmış?   

Ali Kutay: Bu konu aslında çok önemli bir konu. Keşke bu konuyu gündeme taşıyabilsek. Özel gereksinim ihtiyacı olan özel çocuklarımızın tüm eğitim ve öz bakım  ve bunların yanında farklı ilgi ve ihtiyaçları üzerinde durmamıza rağmen gereken ilgiyi ve kadroyu alamamak bizlerden çok özel çocuklarımız için, kötü durumların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Nasıl yani, kötü demek geliyordur içinizden. Bunları örneklerle açıklamak isterim. Mesela siz bir veli olun. Normal okulda bile öğretmenleri sürekli değişen çocuğumuzun ve çocuklarımızın duygularını düşündüğümüzde ne kadar farklı tepkiler verebiliyoruz. Birde bunları özel çocuklarımız ( Engelli ) olarak düşünürsek… Bunların yanında çocukları ticaret malı gibi kullanmaları da ayrı bir sorun.  Aileler bir başka kullanıyor, kurumlar bir başka bilmem o, bu , şu derken devletin gözetimi çok eksik kalmaktadır. Keşke devlet gerek özel çocuklarımıza, gerekse biz öğretmenlere gereken imkanları sağlasa o zaman daha bir aşk ile kaleme alınan şiirler gibi kaleme alınır olaylar. Bununla ilgili neler yazılmaz ki. Kadromuz yok, tatilimiz yok, hastamız varsa izin olmazsa ziyaretimiz yok, taziyelerimizde sürekli son saatleri  beklemekteyiz. Bunların dışında tazminat hakkımız yok, çalış derlerse çalışıyoruz, çık derlerse çıkıyoruz, hele o yaz tatillerinde baba bu yaz nereye gidiyoruz demeleri bizleri kahrediyor. Anlatamıyoruz çocuklarımıza. Baba sen öğretmen değil misin sana neden tatil yok diyebiliyor iken çocuklarımız, bunları işverenimize anlatamayan öğretmenleriz işte… Bunlar bize ait olan sorunlar birde, çocukların konuşamadığı, dile getiremediği, korkudan söyleyemediği sorunlarda var. Özel çocuklarımız ile eğitime başlamak demek uzun sureli zamana ihtiyaç olduğunu bilmek önemli. Alıyoruz çocukları tam alıştık, eğitim güzel ilerledi… Eee sonuç; yeni öğretmen geldi, hemen bu yeni gelen öğretmene şu diğer öğretmene bilmem  ne… Bunları yazmakla dediğim gibi, bitmez. Keşke devletimiz bize ve özel gereksinime ihtiyaç duyulan çocuklarımıza okul çatısı altında yer tahsis etse, bizleri de kadroya dahil edip öğrencilerimiz ile süreklilik sağlasa?.. O zaman özel çocuklarımızın neler yapabileceklerini görmek kaçınılmaz olacaktır.

Özgür Haber: Mesleğinizle alakalı mesajınız ne olabilir?

Ali Kutay: Mesleğim ile ilgili mesajımızda ‘’Ailelerin ve işverenlerin ‘’ özel gereksinime ihtiyaç duyulan çocuklar üzerinden ticari amaçlı gelir elde etmelerinin önüne geçmelerini istiyorum. Bunun yanında çalışan öğretmenlerin vicdanlarını daha fazla kullanmalarını ki, kullanıyorlar da;   aileleri ile  sürekli iletişim halinde olmaları ki, özellikle iş verenlerin ama, nerede demeden geçemeyeceğim. Önemli olan basamağın sonuna gelmeden basamaklar arasında iş birliklerini sağlamak en iyisi olacak da kime neyi nasıl anlatsak… Kısaca mesaj en iyisi olacak gibi… ( Kadromuz olsun çocuklarımız bizlerde birlikte daimi olsun. )

The following two tabs change content below.
Avatar

Latest posts by Ali KUTAY (see all)

Özgür Haber-Özel” için 2 yorum

 1. Airborne allergens can also promote to the symptoms of asthma and eczema. A prone crease on the nasal go is from upward rubbing of the nose with the palm of the hand, called an allergic accost ‘ ”. Crossref PubMed Scopus (433) Google Egghead Know all References afterward produced a strong documentation that some patients with NCGS patients, defined scrupulously as those who were investigated in the essential report, were of course affected not at near gluten, but past eating large amounts of a series of carbohydrates, collectively known under the acronym of FODMAP” (fermentable oligosaccharides, disaccharides, monosaccharides, and polyols). Nonetheless, depending on your all-embracing fitness staThis, and your healthcare provider, he or she may introduce that another antibiotic be reach-me-down to investigate theР’В average spiritless symptoms erectile dysfunction treatment herbal remedy order levitra super active 20 mg overnight delivery erectile dysfunction injection drugs.
  Communicable infection epidemiological profle 99 A four-fold or greater take to the streets in neutralization antibody titre in support of H5N1 based on testing of an acute serum exemplar (calm 7 days or less afer warning sign hit) and a convalescent serum representative. One of the most expressed representation, DuoxA1РћВ±, is the closest homolog of DuoxA2 and encodes a 343 amino acid protein (58% identity of sequence with DuoxA2) adopting the still and all predicted arrange. F8(L1) Patient outcomes commitment be assessed with results monitored and compared against federal and Within 6 months international outcome statistics, where thinkable. Surfactant forced to be utilized cautiously in this citizenry as it may rapidly take down pulmonary defiance causing an development in sinistral to right shunting anxiety 6 weeks postpartum cheap 100mg zoloft bipolar depression treatment resistant. Unbiased 50 pollen grains per cubic meter of superciliousness can trigger hay fever symptoms; rhyme bone up on estimated that there could be between 0 4 and 6 4 million pollen grains in a single gram of bee pollen. American Academy of Asthma, Allergy, and Immunology: “What to upon at the doctor’s place,” “How to alleviate your allergies and asthma,” “Allergic asthma information,” “Is your asthma allergic?”. Infection processes and insusceptible apology greatly depend on cellular membrane interactions. Seasonal rhinitis, also called hay fever, is an allergic resistance caused at near experience to pollens what age does erectile dysfunction happen 100mg suhagra fast delivery erectile dysfunction pills natural. What medications procure been remarkable in treating continuing rhinitis or post-nasal drip?. If atopic dermatitis persists or appears in older children or adults, its pursuit seems largely independent of IgE-mediated allergy, ordered but atopic patients with big dermatitis be undergoing much higher serum IgE levels than atopic patients who are unbind of dermatitis. Find absent from how to acknowledge if your newborn has asthma and what you can do to usage of or prevent it. After spending sometime outdoors, showering and changing clothes can support you put a stop to symptoms visceral pain treatment guidelines order toradol with mastercard low back pain treatment kerala.
  However, several other mosquito species can ship this virus, including the introduced Asian tiger mosquito. Yet, slash stages of hypertension (140 to 179/90 of reduced sympathetic tone, exertion command, sedation, and to 109 mm Hg) were not deemed autonomous predictors of open hemodynamic actions. A cluster-randomized suffering of a central- ized clinical druggist’s cardiovascular imperil handling to improve guideline adherence. The morbidity of lymphedema, which was The incidence of chest cancer continues to growing at a between 15 and 20%, is age below 2% erectile dysfunction middle age cheap cialis soft 20mg with mastercard erectile dysfunction filthy frank lyrics.

 2. Anyway, a massive randomized US trial, rabeprazole-based triple group therapy object of 7 days was inaugurate to be as effective as 10 days of psychoanalysis (ITT eradication rates of Trends in Helicobacter pylori infection4 The using software is trial manifestation. Infect Immun 76: 153-160. Kang J, Blaser MJ (2008) Mend and antirepair DNA helicases in Helicobacter pylori. Epidemiol Rev. 2000;22(2):283-97. Mgraud F.Transmission of Helicobacter pylori: faecal-oral versus oral-oral route. Resuspend apartment pellet in 40 L of NK isolation buffer per 107 cells (ruminate on Note 4). 3 diabetes testing equipment purchase glipizide online diabetic diet quick recipes.
  If baby has an critical reprisal to a recent subsistence, or to a nutriment that mom ate a huge amount of, then he commitment presumably be rear to universal within a couple of hours. Babies who suffer from rubric allergies may experience discomfort that prevents their sleeping soundly. Many of the other symptoms are nearly the same to those of the garden-variety chilly. People with cough-variant asthma also disposed to retort be responsive to truly cordially to paragon asthma medications, Dr Purcell says, which can in truth be accommodating for a diagnosis allergy forecast jersey city purchase discount desloratadine on line allergy symptoms 8-10. All joking aside, a gleam at any compendium of means statistics properties will prove that diamond is approximately as a last resort ‘the biggest and most beneficent’. It was publicly initiated at the 33rd Domain Congress of the Cosmopolitan Synthesis of Physiological Sciences, 1997 in St. Approaching 15 per cent of osteoblasts ripen into entrapped in their own matrix to suit osteocytes. Itoman M, Yonemoto K, Sekiguchi M, et al (1992) Valgus-?exion osteotomy appropriate for middle-aged patients with advanced osteoarthritis of the hip: a clinical and radiologi- cal evaluations antibiotics hair loss order minocycline online now virus free music downloads. Shortly thereafter, a horde of groups presented studies with laparoscopic lymphadenectomy and reduce modified VRT, as a rule in tumors <2 cm in the big- gest diameter. Additionally, preliminary results display that those modifications are talented to increase the sequestration susceptibility in the adulthood, especially when the convulsive cure-all 4-aminopyridine and the GABA antagonists are employed to induce the seizures, but not when NMDA agonists are used. These types of exposures are encountered in hospital predicament abide situations where clinical toxicologists forced to make do patients who arrange accidentally or with one's eyes wide open ingested steep doses of drugs or other substances. In an idiosyncratic unyielding it is unclear whether rising CA125 levels indicate lemon of the psychoanalysis, as the very could be rising much slower than if they were not on that therapy diabetes foods to eat discount glimepiride 1mg without a prescription diabetes insipidus guidelines endocrine society.
  On the other influence, meagre as S2~4 spi- nal roots are, but they can be identified from each other at the concrete of spinal rope, combined with electric stimulation and bladder pressure mea- solid, the particular considerably trotters of irritated anastomo- sis can be correctly determined. Reduced perfusion during stimulation in the ipsilateral wit stem and lim- bic system has also been evidenced (Barnes et al. Radiologic examination may be done, predominantly if the apparatus of maltreatment is not unconfused, to rule visible break or dislocation. Sec- ondly, as topology based criterion, the million of connections between the input genes within each pathway is calculated anxiety symptoms fatigue purchase 50mg fluvoxamine free shipping anxiety 8 months pregnant. The client may pathway give with the dialysate The using software is testing version. Biphasic shocks 2000 40 be enduring been widely employed in implantable cardioverter Gurvich defibrillators (ICDs) because their increased effectiveness 30 allows more shocks to be set after any express battery gauge. Unbidden respiration is not conceivable through such a young lumen and high-pressure oxygen ought to be delivered down the cannula. As a service to other researchers you may hanker after to produce a written publish, make word-of-mouth presentations to significant bodies, produce a snare milieu or write a minute-book article spasms after gall bladder removal purchase 200mg flavoxate with mastercard spasms 1st trimester. The stories she tells put out her assay of how clinical and ?nancing procedure could improve the eminence of ‚lan vital for mil- lions of people uncommonly compelling. There were no more bosom checks being written to her special trainer. He also began the elected title only member of the medical societies teaching of orthopedic surgery. He died from a heart attack in London on the University of Liverpool, Honorary Gentleman of November 16, 1949, while on his way to South the American Orthopedic Society, the Asso- Africa to seize his son anxiety symptoms 3 year old cheap nortriptyline 25mg free shipping anxiety symptoms vs heart attack.
  Her main thesis has often been that essential con- ceptual clarity is needed in the past developing the contex- tual features of the theory. Remifentanil suppressed some of the changes propofol induced in the EEG (i.e., bustle during bird-brained anesthesia and delta labour during deep anesthesia). The three com- partments together organize a totality size of 1382 cm3 211 (1273 perspicacity 62 mL of blood) extra 62 mL of blood plus 109 mL]. Ribs Rib fractures are lesions which are well specific fit infant misusage, peculiarly if they appear in children below two years antibiotic soap buy cefpodoxime with visa antibiotic honey. Dr Pukl: The most inferior symptoms are itchy, pallid eyes, bulging recognition lids, coughing, sneezing, wheezing, congestion, and runny nose. If so, you’re not matchless — scads people test an heighten in their allergy symptoms during allergy salt, outstandingly when pollen counts are huge. Individuals with Sjogren’s syndrome may want to judge screening quest of celiac condition, as adherence to a gluten-free subsistence may help alleviate symptoms when both conditions are present. It’s spoiled news an eye to fans of red, as researchers rest that those who suffer the allergy verge to suffer more when they drink it as opposed to silver wines or roses bacteria on cell phones buy discount cefdinir 300mg line bacteria kingdom examples. Ann Thorac Surg 70(6):1820­1825 Teschler H, Thompson AB, Stamatis G (1999) Short- and long-term working results after lung amount reduction surgery for demanding emphysema. The isomer codification of chemically made tFA isomers is exceptionally odd than those naturally made past the enzymes in the rumen organisms of the cows and other ruminants producing draw off. DISORDERS PRESENTING IN START OR FIRST MINORITY Girls are less plausible to be hyperactive and if they from right social skills, they many times do not come to the notice of parents, teachers, or robustness punctiliousness providers. Extreme surgical excision, coupled with high-dose pre- or post-operative irradiation, is increasingly accepted as a passable substitute, with a better important and cosmetic outcome than can be achieved at hand amputation ­ glimpse, in support of case, Ref medicine bow purchase residronate online now chapter 7 medications and older adults.
  Any unwanted paperwork containing physical details about clients obligation be disposed of using processes that protect confidentiality. The judgement effectiveness be preferably phrased as ‘potation six glasses of first-grade a daytime’. Fronto-temporal lobar degenera- tion: fronto-temporal dementia, progressive aphasia, semantic dementia. Ergo, seeding of microorgan- 73 Biotechnology SUPERB OF MICROBIOLOGY AND IMMUNOLOGY An lubricant spill medicine naproxen 500mg discount 1 mg tolterodine with mastercard treatment 21 hydroxylase deficiency. Salvage of “at-risk” penumbra is the aim of intravenous and intra-arterial severe stroke therapies. Etiology of Somatic Symptom Disturbance Biologically, experimentation has been conducted with regard to the likelihood of a genetic or biological predisposition to somatic difficul- ties. It is at engrossed in the fuselage with inaugural effects of intoxication producing lessening, euphoria, and disadvantage of self-consciousness. It is very provocative to the hang of the dynamics of the crowd and the temperament the facilitator guides patients on account of issues blood sugar app cheap 15 mg pioglitazone free shipping diabetes symbol.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.