Her Yaşamın Farklı Bir Anısı Vardır

Her yaşamın farklı bir anısı vardır. Benim yaşamımda olduğu gibi… İnsanlığın doğallığından uzak olduğu, yapay davranışlarıyla kendinden emin görünmesi ve nitekim bunları yaparken de bilinçli yapmasıdır can sıkan… Dolayısıyla hayata pozitif bakmak gerekirken bu tarz insanlarla karşılaşmak ister istemez negatif duygu uyandırmaktadır. Yapılan çalışmaların verimli tutulması gerekirken; alınan mantıksız kararların üretimsizliğinden şikâyetçi olmanın bir anlamı yok.

İşte bizim toplumda bu şekilde kendini görebilmekte. Üstüne çok verimli olduğunu sanır. Lakin hasat döneminde uğranan hayal kırıklığı yeni bir döneme adım atmasına ve farklı kişiliğe bürünmesine neden olmaktadır. Oysa kişinin verim zamanını beklemesi ve beklenen zamana göre adım atması gerektiğini sadece ben düşünmüyorum. Siz okuyucularında aynı fikirde olduğuna inanıyorum. ‘’Dereyi görmeden paçayı sıvama gibi.’’

Yani yaşam penceresinden bakmak ayrı, hayal gücüyle bakmak ayrı bir durumdur. Gerçek anlamda ve zamanına göre bakmak en iyi olandır. Yolun başında olduktan sonra ilerleme kat etmek bizlere düşer. İşte bu ilerleme durumlarında sadece gelir verimini ele almaktansa; kişinin kendini geliştirmesi, gelişiminden elde edilen fikirlerin üretilmesi konusunu ele almak istiyorum. Kendimce siz değerli okuyucularım ile verim toplamak istiyorum. 

Kişinin kendini geliştirmesi, kişi kendini nasıl geliştirebilir, kişinin farkındalık özelliği ne olabilir, kişi nasıl bir yol izlemelidir gibi.  

 

  • Kişinin kendini geliştirmesi: Kişi öncelikle belirli bir hedefi kendine rakip görmemeli ve o hedef doğrultusunda ilerleme kat etmelidir. Yaptığı planları, düşündüğü bilgileri kendi iç dünyasıyla ele almalıdır.
  • Kişi kendini nasıl geliştirebilir: Kişi paylaşımlarıyla, yorumlarıyla, katıldığı konuşmalarıyla, okuduğu, araştırdığı bilgileri ve durumlarının birleşmesi ile geliştirir.
  • Kişinin farkındalığı: Kişi kendini farklı görebilmeli, gerek gerçek, gerek sosyal olarak. Ama gördüğü veya katıldığı ortamlarda farkındalık özelliği sağlayabiliyorsa sorun yok demektir. Örn. Siyah renklerin içinde kırmızı renk olmayı başarabiliyorsak veya uzun boylu insanların arasında kısa boyu ile kendini göstermesi gibi…
  • Kişi nasıl bir yol izlemeli: Kişi farklı ortamlarda kişiliklere bürünüp gerçek yaşamda doğru olanı göstermelidir. Gördüğü yâda katıldığı ortamları örnek almamalı, kendi özbenliği ile devam etmelidir.

Yani klasik bir film gibi düşünerek gerek olayları, olayları tartmalı, açıklamalı, neden sonuç ilişkisini kurup kendine sorular yöneltmeli ve olumlu olumlu sonuçların yanında kesin doğruluk payı olanları verimli bir şekilde kullanmalıdır.  ‘’Görülen köy kılavuz istemez.’’ misali durumları bir köşeye atmak lazım. Neden mi? O köyde bizlerde varız. Çünkü o köyü biz kurduk. O köyü beyinleri, düşünceleri, fikirleri, hatta ve hatta yaşam çerçevelerimi biz kurduk. Gerek olumlu, gerek olumsuz.

Olumlu taraf doğru ve hatasız olan verimli toplumu yaratmak. Olumsuz olan ise verimsiz bir toplum yaratmak. Bizim toplum öyle bir toplum değil. Geçmiş yaşantımızla örnek kesitler sunarak insanların… Emek, beyin, bilek… Vb. ele alarak, yola devam etmeliyiz. Lakin görünüyor ki şuan ki toplum onu kaldıramayacak düzeyde ve kendi halinde. ( Bana dokunmayan yılan bin yaşasın der gibi.) Ama unuttuğumuz bir şey var. Ya yılan deri değiştirmişse… Uzun lafın kısası hayat verimlilik dönemi, paylaşım dönemi ve insanlık dönemi olsun istiyoruz… Sizlerinde bu konuda benimle hem fikir olduğunuzu düşünüyorum ve haydi el ele verelim diyorum.

Saygılar…

Ali KUTAY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It on Pinterest