Eğitim Kurumları ve Sosyal Paylaşım Siteleri

The following two tabs change content below.
Ali KUTAY

>>>Ali KUTAY (Tüm Yazılarını Gör)

 Türkiye’de özellikle 1990′lı yıllarda ki özel tv’lerin yayın hayatına girmeden önce tek tip kanal olduğundan dolayı kafaların karışmadığı, alınan bilgilerin saptırılmadığı, doğru haber yayınının olduğu dönemlerden sonra özel tv’lerin yayın hayatına geçmesi ile çok kanallı döneme girmiş olduk. O yıllardan bugüne  binlerce ulusal ve yerel tv ile yine binlerce radyo kanalı yayına başlayarak koca bir medya sektörü haline gelen kanallardan bahsediyoruz.

Peki, medya eğitim, kültür ve sanatın neresinde kalmaktadır? Bu soruya sanırım hepimiz yorumsuz kalabildiğimiz gibi olumsuz cevaplar vereceğimiz kesindir. Binlerce kanal içinde eğitim ve kültür sanat alanında yayın yapan kanal sayısının az olması düşündürücü değil mi? İşte tam bu noktada da imdadımıza internet yetişti dememiz ne kadar anlamlı olur. İnternet hayatımıza girdi gireli var olan her şeyimizi değiştirdi desek yalan olmaz. Peki, ülkemiz ne durumda? Bu konuda üzülerek söyleyebilirim ki bizler bir adım geriden takip ediyoruz. Özellikle üniversitelerimizin birçoğu sosyal paylaşım sitelerinde özellikle (Youtube, facebook, twitter vb.) kurumsal anlamda yoklar. Neden yoklar?

Şöyle bir göz atın yabancı üniversitelerin sosyal paylaşım sitelerindeki kanallarına (konferanslar, seminerler, dersler, sosyal etkinlikler ile üniversite tanıtım videolarını) göreceksiniz. Bizim paylaşım sitelerinde ne var sorusuna ise anlam veremediğimiz derecede sorularla karşılaşacağımız kesindir. Genç nüfus oranımız diğer Avrupa ülkelerine göre daha iyi durumda bu da demektir ki bizim en büyük hazinemiz insan kaynağımızdır. Eğer uluslararası arenada her alanda söz sahibi olmak istiyorsak önce eğitim öğretim çıtasını yükseltmek teknolojideki gelişmeleri bu alana yansıtıp daha çok kitleye ulaşıp kişisel gelişime önem vermeliyiz. Neden bizim ülkemiz diğer ülkelerden geride olsun ki!

BENZER YAZI  Kültür mü? Reform Sürecimi? 

Bir ülkenin gelişmişliğinde eğitim politikaları ile kültür ve sanatın etkisi büyüktür. Bu bakımdan sosyal medyanın toplumların gelişiminde büyük  bir rol oynamaktadır. Çünkü kitlelere ulaşabilmede sosyal medya artık tartışılmaz bir konumda. Bizimde sosyal medya alanlarında kendimizi daha farklı bir şekilde düzeltmemiz, geliştirmemiz ve genel anlamda bilgiye yönelik paylaşım yapmamız neden olmasın.

Ali KUTAY

 

The following two tabs change content below.
Ali KUTAY

>>>Ali KUTAY (Tüm Yazılarını Gör)

4 Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.